gry i zabawy

sobota, 28 stycznia 2017

listy pierwiosnkowe w walentynki

Kto lubi walentynki? Nigdy za nimi specjalnie nie przepadałam, choć pamiętam, że szkolna poczta walentynkowa napawała mnie nadzieją i rozpoczynała wiosnę- moją prywatną w głowie.


Jest w Danii stara tradycja sięgająca początków siedemnastego wieku. Na miesiąc przed Wielkanocą krewni i przyjaciele posyłają sobie własnoręcznie wykonane listy, podobne do naszych wycinanek kurpiowskich. Zapisują na nich krótkie rymowanki, najczęściej o tematyce wiosenno-świątecznej i podpisują kropkami: liczba znaków odpowiada liczbie liter nadawcy. Listy trafiają do odbiorców pocztą tradycyjną, a zadaniem obdarowanych jest odgadnąć autora dzieła. Jeśli im się to nie uda, winni podarować nadawcy czekoladowe jajko!  Uważam, iż tradycję tę należy bezzwłocznie zakorzenić w narodzie, choćby ze względu na nagrodę.

Jak wykonać list-zagadkę? Nic prostszego. Potrzebujemy:
-kartkę papieru
-nożyczki
-długopis

Kartkę składamy w ten sposób, by wyciąć z niej kwadrat, a następnie składamy ją dwukrotnie na pół po przekątnej, jak na ilustracji poniżej. Następnie puszczamy wodze fantazji i pozwalamy nożyczkom chwilę poszaleć, bo po rozłożeniu efekt wow gwarantowany. Jeśli chcemy nadać całości kształt koła, po złożeniu kartki ( a przed szaleństwem), ścinamy rogi w miejscu, gdzie strony się łączą. nawet, jeśli przytnie się róg, którego nie należy, ścinać, będzie dobrze (lecz nie okrągło).


źródło: www.blog.bog-ide.dk

Ostatni krok to zamieścić wiadomość tam, gdzie się da. Co Państwo powiedzą na taką walentynkę? 


źródło: www.hendesverden.dk

źródło: pinterest

źródło:rimogremser.dk

O czym rozmawiać z dziećmi przy realizacji zadania:
- tradycja wysyłania listów-walentynek (znana na zachodzie i południu Europy już w średniowieczu) i postać św. Walentego- patrona zakochanych i chorych umysłowo (zdaje się, że jest coś, co łączy oba stany...)
- polskie tradycje związane z Wielkanocą (W Niedzielę Palmową do kościoła przynosi się Palemki. Malowanie jaj - kraszanek, pisanek. W Wielką Sobotę do koszyków wkłada się: jaja, szynkę, wędliny, chrzan, chleb, sól i inne smakołyki. Tak przygotowane kosze, ładnie udekorowane, zanosi się do kościołów na święcenie potraw czyli święconkę.W niedzielę Wielkanocną uroczyste śniadanie wielkanocne - dzielenie się święconym jajkiem. Je się również białą kiełbasę, żurek, mazurki, baby, paschę. W Poniedziałek Wielkanocny - dyngus - lanie wodą dziewcząt.)
- warto przypomnieć zasady funkcjonowania instytucji tradycyjnej poczty
- czym jest filatelistyka? Tak wygląda Penny Black- najstarszy znaczek pocztowy świata (1840r.):

źróło: wikimedia

2 komentarze: