gry i zabawy

wtorek, 24 lutego 2015

Gdzie szukać mądrych książek dla dzieci?

Powszechnie wiadomo, że czytanie rozwija wyobraźnię, kształtuje osobowość, ubogaca zasoby językowe, uczy, bawi i wzrusza oraz że nie sposób przecenić czytania dzieciom.
Pojawia się  tylko pytanie: co? Myślę, że jak czytać, to sięgać po dobre, mądre lektury, które nie boją się podejmowania trudnych pytań, opowiadają w sposób łagodny i estetyczny (szata graficzna jest dla mnie bardzo ważna- przecież obraz to język sam w sobie).

Strony, które mogą być pomocą w  poszukiwaniu niebanalnej literatury dla dzieci w różnym przedziale wiekowym:
Ksiażki na czacie- To Aleks Krysztofiak. Jego bloga wyróżniono całym mnóstwem nagród krajowych i europejskich. Autora zaś Duży Format okrzyknął jednym z 20 najbardziej wpływowych nastolatków 2014 roku. Bardzo dużo czyta i chętnie dzieli się swoimi wrażeniami z lektury. Strona prowadzona profesjonalnie, przejrzysta, łatwo dotrzeć do wybranej kategorii wiekowej  (0-15 lat) lub poszukiwanej tematyki (z uwzględnieniem komiksów). Polecam bloga tym bardziej, że recenzje okiem nastolatka (nie tak dawno przecież dziecka)  to zawsze inna optyka niż recenzje pisane przez dorosłych.

Mama czyta- trzy mamy czytają swoim dzieciom, sprawdzając, które książki trzeba znać i dlaczego warto. Podział na "tematycznie" i "wiekowo" ułatwia przeszukiwanie zasobów. Solidne miejsce w sieci. 


Wilcze lektury- wilkiem też jest mama, tym razem w pojedynkę. Mama czytuje literaturę dziecięcą swojemu synowi z iście wilczym apetytem. Niestety, trudno nawiguje się po stronie, kiedy szukamy książki o konkretnym temacie lub dla dziecka w konkretnym wieku.

Wydawnictwo Eneduerabe- moje ulubione, bo pełne Skandynawii:) Nasi północni sąsiedzi piszą dla dzieci jak dla dorosłych, nie uchylają się przed trudnymi tematami, a wszystko w takim klimacie, jaki lubię. Dodam, że książki szwedzkojęzyczne opatrzone są przekładem Hanny Dymel-Trzebiatowskiej, która, moim zdaniem, jest wybitną specjalistką w tej dziedzinie. Strona przejrzyście informuje o tematyce (z uwzględnieniem spraw emocji oraz tabu) oraz kategoriach wiekowych, poczynając od 1+.

Wydawnictwo Tashka- ujmuje mnie pięknem grafik. Lubię za "Małych opowiadaczy." 



Wydawnictwo Dwie Siostry- zabawne i bardzo kolorowe ilustracje, oryginalnie podejmowane tematy, uczta dla wyobraźni. Jasna informacja o przedziałach wiekowych, autorach, tytułach i seriach. Poniżej kilka ilustracji z książek wydawnictwa (do pobrania tu):












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz